28 Mart 2020 Cumartesi

Malatya Valiliği Basın Açıklaması (01.02.2020)

malatya-valiligi-basin-aciklamasi-01022020

Malatya Valiliği tarafından, 31.01.2020 tarihli bir internet gazetesi haberinde; Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan’ın, "depremin ardından birçok köye yardımlar yağdı ama Alevi köylerine ancak Alevi örgütlerinin gayretleri ile bir şeylerin gittiğini gördük" şeklindeki ifadeleri kullanan şahıs hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu
02 Şubat 2020 Pazar 13:30

 31.01.2020 tarihli bir internet gazetesi haberinde; Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan’ın, Malatya’daki deprem bölgesini gezdiklerini, ancak Alevi köylere yardım yapılmadığını iddia ettiği, konuşmasında “Ne yazık ki orada da ayrımcılığın üst düzeyde olduğunu gördük. Alevi kurumları olarak bizler sahada yıllardır eşit yurttaşlık mücadelesi verirken, depremin ardından birçok köye yardımlar yağdı ama Alevi köylerine ancak Alevi örgütlerinin gayretleri ile bir şeylerin gittiğini gördük” şeklinde ifadelerde bulunduğuna dair haber yer almıştır.

 

24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen Elazığ Sivrice Merkezli depremden etkilenen Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi İlçelerimiz başta olmak üzere mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın ihtiyaçları, muhtarlarla temas kurularak, yerinde ziyaretler yapılarak ve kendilerinin talepleri alınarak günbegün tespit edilmekte ve vakit geçirilmeksizin yerine getirilmektedir.

 

Malatya Valiliği olarak, depremzede vatandaşlarımızın barınma ve zaruri ihtiyaçlarının teminine yönelik yardım çalışmalarına depremin meydana geldiği gece derhal başlanmış olup, 31 Ocak 2020 tarihi itibarıyla İlimiz genelinde; 5.849 barınma çadırı ve ayrıca ahırı zarar gören vatandaşlarımızın hayvanlarının barınmasına yönelik olarak 1.114 adet büyük ölçekli hayvan çadırı kurulmuştur. 

Vatandaşlarımızın zaruri ihtiyaçlarının karşılanması kapsamında; 6.275 yatak, 11.317 battaniye, 5.375 ısıtıcı, 10.604 paket hazır gıda, 8.456 paket gıda kolisi, 6.424 adet hijyen paketi dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

 

Ayrıca bugüne kadar, Doğanyol İlçemizde 41 vatandaşımıza 205.000 TL eşya yardımı ve 48 vatandaşımıza 528.000 TL kira yardımı, Pütürge İlçemizde 74 vatandaşımıza 575.000 TL eşya yardımı ve 51 vatandaşımıza 561.000 TL kira yardımı olmak üzere toplamda 1.869.000 TL nakit yardımda bulunulmuştur.

 

Bu yardımlar yapılırken vatandaşlarımız arasında kati olarak hiçbir ayrım yapılmamakta, inanç, fikir ve düşüncesi ne olursa olsun her vatandaşımız depremzedeler için devletimiz tarafından sağlanan imkânlardan azami olarak istifade ettirilmektedir. Tüm mahallelerimizde olduğu gibi Alevi vatandaşlarımızın yaşadığı mahallelerde de ihtiyaç sahiplerinin talepleri vakit geçirilmeksizin karşılanmaktadır.

 

Bahse konu açıklamalarda, yardımlardan yararlandırılmadığı iddia edilen herhangi bir mahalle ve vatandaş ismi belirtilmemiştir. Söz konusu ifadeler soyut ve genel olup, tamamen gerçek dışı ve devletimizi ve kurumlarını zan altında bırakmaya yönelik iddialardır. Vatandaşlarımız arasında ayrımcılık yapıldığı söylentisi yayarak devletimizle alevi vatandaşlarımız arasındaki gönül bağını koparmaya ve vatandaşlarımızı devletimize karşı kışkırtmaya yönelik bu açıklamaların yalan ve kasıtlı olduğu Alevi vatandaşlarımızın yaşadığı mahallelerde yapılacak araştırmayla ve mahalle muhtarlarıyla yapılacak görüşmelerden de kolayca anlaşılacaktır.

 

Söz konusu internet gazetesi haberindeki ifadeleri kullanan şahıs hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

 

Kamuoyuna duyurulur."

Haber Kaynağı: Basın Bülteni

Haberin etiketleri:

Malatya, Vali, Basın, Açıklama


Haber okunma sayısı: 112

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


MALATYA GÜNDEMİ

Vali Baruş, Şehitlerimiz İçin Düzenlenen Mevlid Programına Katıldı

Malatya Valisi Aydın Baruş, hain saldırılar sonucu şehit olan kahraman askerlerimiz İçin Düzenlenen Mevlid

Şehir Gönüllüleri Danışma Kurulu’ndan Birlik Mesajı

Malatya’nın sosyal ve kültürel mozaiğini baz alarak oluşturulan Malatya Kent Konseyi Şehir Gönülleri Meclisi

Büyükşehir Belediyesi Maça gelen taraftarlara Türk Bayrağı dağıtacak

BTC Türk Yeni Malatyaspor –Konyaspor maçı öncesi bazı sivil toplum kuruluşları, Büyükşehir Belediye

Vali Baruş Hıdırellez Etkinliğine Katıldı

Hıdırellez, yurt genelinde olduğu gibi çeşitlik etkinliklerle ilimizde de bu gelenek yaşatılmaya devam ediyor.

“Yeşilyurt, Ödüllü ve Örnek Yatırımlarla Daha Fazla Büyüyecek”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, (BİLSAM) Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi

Başkan Gürkan’dan MHP’ye İadeyi Ziyaret

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Milliyetçi Hareket Partisi il Başkanlığına atanan

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA
test

Yandex.Metrica