12 Aralık 2019 Perşembe

Malatya Devlet Hastanesi’nde Açık Kalp Ameliyatı Artık Başarıyla Yapılıyor

malatya-devlet-hastanesinde-acik-kalp-ameliyati-artik-basariyla-yapiliyor

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nden sonra Malatya’da artık Devlet Hastanesi’nde de açık kalp ameliyatları başarıyla yapılıyor. Kurban Bayramı’ndan sonra başlanan ameliyatlarda şu ana kadar 3 başarılı operasyona imza atıldı.
17 Ekim 2015 Cumartesi 12:00

Devlet Hastanesi’nde hizmete başlayan KVC (Kardiyovasküler Cerrahi) Ünitesi ve 3. basamak KVC Yoğun Bakım Servisinin hizmete girmesi ile ilgili bugün bir tanıtım toplantısı düzenlendi. Hastane binasında gerçekleştirilen toplantıda Kamu Hastaneleri Birliği Malatya Genel Sekreteri Doç. Dr. Hilmi Ataseven, Devlet Hastanesi Yöneticisi Uzm. Dr. Erhan Berk ile hastane yöneticileri uygulanmaya başlayan yeni hizmet ile ilgili bilgi verdi. Malatya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hilmi Ataseven, kendilerinden önceki genel sekreter ve hastane yöneticilerinin birçok yenilikçi hizmeti başlattıklarını belirtti. Ataseven, “Bizde yeni ekip olarak bu hizmetlerin devamının gelmesi noktasında çalıyoruz” diye konuştu. Malatya Devlet Hastanesi’nde Kroner Anjiyo ile kalp damar hastalıklarının tespitinde kullanılan yöntemin Malatya’da Devlet Hastanesi’nde bir süredir yapıldığını belirten Ataseven, bayramdan sonra ise açık kalp ameliyatlarına başladıklarını söyledi. Devlet Hastanesi’nde yapılan açık kalp ameliyatlarında Sağlık Bakanlığı’nın kararı ile koordinasyon hastane olan Yüksek İhtisas Hastanesi’nden cerrahi bir ekibinde desteğe geldiğini belirten Ataseven, “Bu tip merkezlerin açılmak istendiği yerlerde Bakanlık koordinatör hastane tayin ediyor. Ve bu hastaneden ilgili ekip koordinasyon yaptıkları hastaneye gelerek çalışma yapıyor. Bu bir çok ilde de böyledir. Bu bazen soru işaretlerine neden oluyormuş. Vatandaşlardan böyle bir geri dönüş oluyormuş izah etmek durumunda kaldım” şeklinde konuştu.

Genel Sekreter Doç. Dr. Ataseven, kendilerine destek veren Malatya Milletvekilleri başta olmak üzere Sağlık Bakanlığı’ndaki daire başkanları ve hastane yöneticilerine de teşekkür etti. Kamu Hastaneleri Birliği olarak Malatya’daki çalışmalara da değinen Ataseven, yapımı devam eden veya biten hastanelerle ilgili de detaylı bilgiler verdi. Bazı üniversite hastanelerinin dışında ilk kez Kamu Hastaneleri Birliği olarak Malatya’da Devlet Hastanesi’ndeki fizik tedavi gören hastalara Sultansuyu Harası’nda atla tedavi terapileri uygulayacaklarını anlatan Ataseven, kısa süre sonra bu projenin de hayata geçeceğini söyledi. Ataseven, bu projede emekleri geçen Erkan Özal Demir’e de teşekkür etti. Toplantıda daha sonra söz alan hastane yöneticisi Uzm. Dr. Erkan Berk ise anjiyo hizmetinin şu an hastanelerinde 7 gün 24 saat aktif bir şekilde verildiğini belirtti. Hangi saat olursa olsun kalp krizi veya ya kalp rahatsızlıklarında hızlı bir şekilde anjiyo hizmeti verildiğini ifade eden Berk, “Bu hizmet içerisinde balon stent uygulaması bütün uygulamalar yapılmaktadır” diye konuştu. Kurban Bayramı’ndan sonrada açık kalp cerrahisi ameliyatlarına başladıklarını söyleyen Berk, bu ameliyatlara da koordinasyon hastanesi olan Yüksek İhtisas Hastanesi’nden gelen bir ekibin de destek verdiğini söyledi. Açık Kalp ameliyatlarında Malatya kamuoyunun yakından tanıdığı Kalp ve Damar Cerrahisi Uzm. Dr. Mustafa Paç’ın başkanlık ettiğini ve şu ana kadar 3 başarılı ameliyat geçirdiklerini söyledi.

Toplantıya katılan Malatya’da Devlet Hastanesi’nde ilk açık kalp ameliyatı olan Alaattin Baz’da Devlet Hastanesi’nde bu ameliyatı olduğu için mutlu olduğunu söyledi. Yakınlarının böylesine riskli bir ameliyat için diğer büyük şehirleri önermesine rağmen kendi memleketinde bu ameliyatı olmak istediğini belirten hasta Alaattin Baz “Özellikle devlet hastanesinde ameliyat olmak istedim. Ameliyattan sonra hocalarımızdan tutunda en alt kademedeki görevlilerden çok büyük ilgi gördüm. Yapılabileceğin en güzelini yaptılar” diye konuştu. 
Haber Kaynağı: www.gundemmalatya.com



Haber okunma sayısı: 6357

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


MALATYA GÜNDEMİ

Başkan Samanlı'dan

Milliyetçi Hareket Partisi Malatya Battalgazi İlçe Başkanı Mesut Samanlı, bir evin duvarına çarpı işareti

Bölgenin en donanımlı afet eğitim merkezi Yeşilyurt’a yapılıyor

Deprem Eğitim ve Simülasyon Merkezi’ inşaat alanında incelemelerde bulunan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet

Şehit yakınlarına ve gazilere Devlet Övünç Madalyası verildi

Malatya’da şehit yakınları ve gazilere Devlet Övünç Madalyası ve Beratı verildi.

Senegal’den gelen heyet Çevre Entegre Tesisinde incelemelerde bulundu

Malatya Büyükşehir Belediyesinin Çevre Entegre Projesini incelemek üzere Senagal Cumhuriyetinden resmi bir heyet

Kent Konseyinde ‘Digital Fotoğrafçılık’ eğitimleri devam ediyor

Malatya Büyükşehir Kent Konseyi İletişim Paylaşım Grubunun açtığı ‘Dijital Fotoğrafçılık Kursu’

MHP İl Başkanı Avşar’ın Afrin açıklaması

MHP Malatya İl Başkanı Bülent Avşar, Afrin harekatıyla ilgili bir açıklama yaparak, herkesin Türk’ün

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA
Yandex.Metrica