11 Aralık 2019 Çarşamba

Ve harekat başladı

ve-harekat-basladi

Türkiye’nin Rusya ve İran’la Astana’da vardığı “çatışmasızlık bölgesi” anlaşması çerçevesindeki harekatı dün başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fırat Kalkanı harekatı ile açtığımız alanı şimdi İdlib’in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileriye taşıma gayretindeyiz. Bugün İdlib’de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek” dedi.
08 Ekim 2017 Pazar 10:27

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib’e harekat başladığını doğrulayarak, “Şu anda Özgür Suriye Ordusu yürütüyor, henüz askerimiz orada değil. Haleb’teki zulümden kaçmak suretiyle İdlib’e gelen kardeşlerimizi, ne olursa olsun, ‘İster ölün ister kalın’ diyemeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib’in içinin Türkiye tarafından korunacağını, dış tarafı ve sınırının korunmasının ise Rusya tarafından sağlanacağını söyledi. Erdoğan, Afyon NG Güral Termal Otel’de başlayan “Hep Birlikte, Büyük Hedeflere” temalı 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın açılış konuşmasında özetle şunları söyledi: “Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu büyük küresel ve bölgesel meselelerinin sayısı, çetrefilliği arttıkça bizim yükümüz de ağırlaşıyor. Fırat Kalkanı Harekatı ile kendimize bölgemizde açtığımız alanı, şimdi İdlib’in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileriye taşımanın gayreti içindeyiz. İşte bugün, örneğin İdlib’de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek.

YENİ İNİSİYATİFLER ALACAĞIZ

Zira biz oradaki kardeşlerimizi, Halep’teki zulümden kaçmak suretiyle İdlib’e gelen kardeşlerimizi, ne olursa olsun, ‘İster ölün, ister kalın’ diyemeyiz. Onlara biz elimizi uzatmak durumundayız ve şu anda da bu adım atıldı, devam ediyor. Suriye sınırlarımız boyunca bir terör koridoru oluşturulmasına da asla izin vermeyeceğiz. İdlib operasyonunun ardından bu konuda yeni inisiyatifler alma imkanını elde edeceğiz. Tüm provokasyonlara, engellemelere ve engelleme girişimlerine rağmen Suriye’de kattedilen mesafeyi önemli görüyoruz. En doğudan en batıya, terör koridoru olarak nitelendirdiğim bu koridorda eğer biz, bu terör örgütlerine hayat hakkı verecek olursak her an bu sınırlardaki 911 kilometrelik bu sınırlarda bizim kardeşlerimiz, vatandaşlarımız tehdit altında kalacaktır. Bu Hatay için de Şanlıurfa için de Kilis için de Gaziantep için de böyledir. Bunlara fırsat vermeyeceğiz.”ŞU AŞAMADA SADECE ÖSO ORADA

Erdoğan, “İdlib’de ciddi bir harekat var, dediniz, Fırat Kalkanı Harekatı gibi operasyonel olarak mı biz burada yer alacağız?” sorusuna “Fırat Kalkanı bitti. Bunun adı da açıklanır” cevabını verdi. “Askerler orada mı şu anda?” sorusuna karşılık “Şu anda ÖSO yürütüyor, henüz askerimiz orada değil” diyen Erdoğan, “Operasyonun isminin belirlenip belirlenmediğine ilişkin soruya “açıklanır” cevabını verdi. İdlib’deki insanların güvenliği noktasında Türkiye ve Rusya’nın beraber hareket ettiğini vurgulayan Erdoğan, İdlib’in içinin Türkiye tarafından korunacağını, dış tarafı ve sınırının korunmasının ise Rusya tarafından sağlanacağını söyledi. Erdoğan, “Orada yaşayan insanların güvenliği noktasında böyle bir adımı attık. Rejimle münasebetler, Rusya’nın yürüttüğü bir süreç, diğer noktada da Türkiye olarak biz tedbirimizi aldık, alıyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib’den Türkiye’ye yaşanması muhtemel göç hareketine ilişkin ise her türlü tedbirin alındığını ve hazırlıkların yapıldığını bildirdi. Erdoğan, “Fırat Kalkanı Harekatı’nda olduğu gibi bir yöntem mi kullanılacak?” sorusuna, “Boksa girildiği zaman yumruğun sayısı sayılmaz cevabını verdi.

  • Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda görüştü. Görüşmede iki lider, ilişkilerin daha geliştirmesine ilişkin adımların yanısıra başta Irak ve Suriye olmak üzere bölgedeki son gelişmeler hakkında da fikir alışverişinde bulundu. İki cumhurbaşkanı, gerek Irak gerekse Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasının önemini vurguladı. Erdoğan, dün ayrıca Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç ile de telefonda görüştü. Görüşmelerde ikili ilişkilerin ele alındığı öğrenildi.

Haber Kaynağı: Yeni Şafak

Haberin etiketleri:

İdlib, harekat


Haber okunma sayısı: 3748

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


MALATYA GÜNDEMİ

Başkan Samanlı'dan

Milliyetçi Hareket Partisi Malatya Battalgazi İlçe Başkanı Mesut Samanlı, bir evin duvarına çarpı işareti

Bölgenin en donanımlı afet eğitim merkezi Yeşilyurt’a yapılıyor

Deprem Eğitim ve Simülasyon Merkezi’ inşaat alanında incelemelerde bulunan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet

Şehit yakınlarına ve gazilere Devlet Övünç Madalyası verildi

Malatya’da şehit yakınları ve gazilere Devlet Övünç Madalyası ve Beratı verildi.

Senegal’den gelen heyet Çevre Entegre Tesisinde incelemelerde bulundu

Malatya Büyükşehir Belediyesinin Çevre Entegre Projesini incelemek üzere Senagal Cumhuriyetinden resmi bir heyet

Kent Konseyinde ‘Digital Fotoğrafçılık’ eğitimleri devam ediyor

Malatya Büyükşehir Kent Konseyi İletişim Paylaşım Grubunun açtığı ‘Dijital Fotoğrafçılık Kursu’

MHP İl Başkanı Avşar’ın Afrin açıklaması

MHP Malatya İl Başkanı Bülent Avşar, Afrin harekatıyla ilgili bir açıklama yaparak, herkesin Türk’ün

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA
Yandex.Metrica