DOLAR 27,2237 0.28%
EURO 28,8439 -0.35%
ALTIN 1.677,74-0,13
BITCOIN 713855-1,16%
İstanbul
24°

PARÇALI BULUTLU

19:05

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Gündem Malatya
  • Gündem
  • Başkan Gürkan, Cemiyet Başkanı Mehmet Aydın, yönetim kurulu ve gazetecilerin günlerini kutladı.

Başkan Gürkan, Cemiyet Başkanı Mehmet Aydın, yönetim kurulu ve gazetecilerin günlerini kutladı.

ABONE OL
10 Ocak 2023 16:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BAŞKAN GÜRKAN, 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MÜNASEBETİYLE CEMİYETLERİ ZİYARET ETTİ

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Malatya Gazeteciler Cemiyeti ve Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyetini ziyaret etti.

İlk olarak Malatya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret eden Başkan Gürkan, cemiyet yönetim kuruluna ve üyelerine Çalışan Gazeteciler Gününün kutlu olmasını diledi.

Ziyarette, Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner yaptığı açıklamada, “Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ve bu anlamlı günde her yıl olduğu gibi Büyükşehir Belediye Başkanımız günümüzü kutlamak amacıyla cemiyetimizi ziyaret etmiştir. Kendilerine ilgilerinden dolayı teşekkür ediyoruz. 10 Ocak normal sıradan bir gün değil. Gazetecilerin vermiş oldukları mücadelenin başarıya ulaştığı gündür. Özellikle gazetecilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi amacıyla 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından oluşturulan Milli Birlik Komitesi’nde görevli Kurmay Albay Hasan Yılmaz tarafından hazırlanan 212 sayılı yasa ile gazetecilere sözleşme, yıpranma gibi birtakım sosyal haklar tanınmıştır. Türkiye genelinde yayınlanan 9 gazete sahibi bu yasaya karşı 10 Ocak’ta bir boykot yapmıştı ve gazetelerini kapattıklarını, gazete çıkarmayacaklarını belirtmişlerdi. Bu olayın üzerine gazetelerde çalışan meslektaşlarımız ve üstatlarımız ‘Basın’ adında bir gazete çıkardılar ve halkın haber almasının önünü açtılar. Bunun üzerine gazete sahipleri ‘Basın’ gazetesinin basılmaması için birtakım çaba sarf ettiler sonrada dağıtılmasını engellemeye çalıştılar. Ama gazeteciler o gün bastırdıkları gazeteleri bizzat kendileri dağıttılar. 1961 yılında müthiş bir mücadelenin sonucunda 9 gazete patronu geri adım atmak zorunda kaldılar. 10 Ocak’tan itibaren de bu yasa kesinleşti ve o günden bu güne kadar da gazeteciler yıpranma haklarından yararlanmaya başladılar” şeklinde konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, gazetecilerin günlerini tebrik etti. Başkan Gürkan, “ Gazetecilerimiz zor şartlarda, ağır şartlarda görev yapan arkadaşlarımızı toplumun duyu organları olarak değerlendiriyoruz. Toplumdaki hadiselerin insanlar nezdinde duyurulması için önemli görevler ifa ediyorlar. Bu anlamda bütün gazeteci arkadaşlarımızı tebrik ediyorum ve kutluyorum. 10 Ocak ayrıca Mülki İdari Amirler Günü ve 10 Ocak aynı zamanda Ziraat Bayramı olarak kutlanıyor. Mülki Amirlerimizin, Ziraatçılarımızın ve Basın Mensuplarımızın günlerini kutluyorum” diye konuştu.

MALATYA GAZETECİLER VE TELEVİZYONCULAR CEMİYETİ ZİYARETİ

Gürkan, “Basın mensupları kamusal bir görev yapıyorlar”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyetine de bir ziyaret gerçekleştiren Başkan Gürkan, Cemiyet Başkanı Mehmet Aydın, yönetim kurulu ve gazetecilerin günlerini kutladı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyetinde yaptığı açıklamada, “ Basın mensupları kamusal bir görev yapmaktadırlar. Biz basın mensuplarını değerlendirirken nasıl ki insanın beş duyu organı insanın kendi hareketlerini yön pusulasını ve yön haritasını belirliyorsa toplumun yol haritasını belirleyen de basın mensuplarıdır. Tabiri caizse toplumun beş duyu organıdır. Bu duyu organları ne kadar sağlıklı çalışır ne kadar objektif ve tarafsız bilgi aktarırlarsa toplum da o denli yol haritası ve yön pusulası doğru olur. Ben inanıyorum ki Malatya’daki gazeteci kardeşlerimiz görevlerini ifa ederken tarafsız ve objektif haber verme anlayışı içerisinde görevlerini en güzel şekilde zor şartlarda olmasına rağmen yerine getiriyorlar. Ben bu vesileyle bütün gazeteci kardeşlerimizin günlerini kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı Mehmet Aydın’da, Başkan Gürkan’ın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yapmış olduğu ziyaretten dolayı memnun olduklarını ve Başkan Gürkan’a teşekkür ettiklerini belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r