Ramazan Yavuz

'Asrın Felaketi' 6 Şubat 2023 Depremi

Ramazan Yavuz

2023 yılı birçok doğal felaketlere sahne oldu, bunların en önemlisi Kahramanmaraş depremiydi. Türkiye 6 Şubat 2023 tarihinde büyük bir felaketle uyandı. İlk saat: 04.17’de merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan 7.8 ve daha sonra 13.24’te merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi olan 7.5 büyüklüğünde depremle sarsıldı. 

Tam 11 il; Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Diyarbakır, Adana, Kilis ve Elazığ illeriydi. 

İlk deprem 100 ve ikincisi deprem ise yaklaşık 45 saniye sürdü.  Bu büyük felaket Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya'da büyük bir yıkım yaşattı. Aslında yıkımın ilk sonuçları “Deprem öldürmez, bina öldürür” gerçeğini ortaya koydu. Zalim, vicdansız, hırsız ve katil müteahhitler, onlara ruhsat veren eli kanlı tüm yetkililer tarih sizi asla affetmeyecek. 

Evet, canlarımızın ve her şeyin en kaz olduğu "Asrın Felaketi" 6 Şubat Depreminin üzerinden tam bir yıl geçti. Yıllar geçse de daha dün gibi hafızalarda silinmeyen büyük bir acıyı içimizde halen yaşıyoruz. 

Her şeyin yarım kaldığı bir Malatya var artık. "Asrın Felaketi" 6 Şubat Depremi ömür boyu unutulmayacak derin izler bıraktı. 

Yürüdüğümüz sokaklar, hep uğradığımız mekanlar, tarihi camiler ve sayamadığımız daha neler neler hepsi yıkıldı.

6 Şubat depreminde dolayı yaşadığı şehri terk etmek zorunda kalanlar, çaresiz olup şehirde kalanlar, gidenlerin bazılarının tekrar şehrine dönüşü...

Kısaca 6 Şubat depremi ile herkesin düzeni bozulmuş ve hayata tutunmaya çalışan yüz binlerce insanımız var. Özellikle deprem illerinde hayat pahalılığı, kira bedellerin çok yüksek olması ile birlikte birçok alanda zorluklarla mücadele eden milyonlarca vatandaşımız var.

"Asrın Felaketi" 6 Şubat Depreminden dolayı zerre kadarda olsa yardım eden herkesten Allah razı olsun.

Her zaman olduğu gibi devletimiz ve milletimiz bu zor günlerde birlikte yaraları sardı.

Bu duygu ve düşüncelerle 6 Şubat 2023 depreminden dolayı hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum. 

Allah bir daha böyle Felaketleri yaşatmasın inşAllah.

Sağlıklı ve Mutlu Kalın.

Yazarın Diğer Yazıları